Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Zakazana klauzula w polisie nie do zaakceptowania

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Zakazana klauzula w polisie nie do zaakceptowania

Osoba posiadająca ubezpieczenie połączone z umową o kredyt hipoteczny po wypadku nie uzyskała odszkodowania, które byłoby przeznaczone na spłatę zadłużenia. Sąd stwierdził, że odbyło się to zgodnie z prawem, jako że w umowie ubezpieczenia osoba sama zgodziła się na ograniczenia w odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich tego typu zakazana klauzula w polisie jest nie do zaakceptowania, a sąd winien ją zbadać z urzędu. W związku z tym RPO wystąpił ze skargą nadzwyczajną do Sądu Najwyższego.

RPO kontra sąd

Jak tłumaczy rzecznik praw obywatelskich, osoba posiadająca ubezpieczenie połączone z kredytem hipotecznym została tutaj wyraźnie poszkodowana. Sąd nie zastosował bowiem odpowiednich przepisów, a dodatkowo postąpił niezgodnie z prawem unijnym i naruszył też konstytucyjne standardy ochrony słabszej strony w obrocie gospodarczym.

Zakazana klauzula w umowie

Poszkodowany doznał poważnego wypadku przy pracy, w wyniku którego po długotrwałym leczeniu i hospitalizacji dokonano u niego amputacji nogi. Lekarz orzecznik kilkukrotnie stwierdził, że nie jest on zdolny do samodzielnej egzystencji, a tym bardziej do pracy.

Zgodnie z procedurą poszkodowany po wypadku w pracy zgłosił szkodę ubezpieczycielowi. Liczył na to, że ubezpieczyciel w przypadku niezdolności do pracy po wypadku spłaci za niego kredyt hipoteczny. Niestety w umowie ubezpieczenia zawarto zapis, który uzależniał spłatę zadłużenia od wydania zaświadczenia o niezdolności do pracy jednorazowo na okres dłuższy niż 2 lata. Żadne z orzeczeń nie było wydane na taj długi czas, w związku z tym ubezpieczyciel odmówił spłaty kredytu za poszkodowanego.

Sąd oddala powództwo

Do sądu trafił pozew o zasądzenie od ubezpieczyciela znacznej kwoty z odsetkami, ale sąd powództwo oddalił. Stwierdził, że warunki określone w umowie ubezpieczenia nie zostały spełnione, a więc odszkodowanie nie jest należne.

Zdaniem RPO zapis tego typu w umowie ubezpieczenia to zakazana klauzula i sąd powinien z urzędu to zbadać, a dalej rozstrzygnąć z jej pominięciem – na korzyść poszkodowanego.

Sprawy odszkodowawcze – porady prawne

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług prawnych w zakresie m.in. spraw odszkodowawczych.  Nasza kancelaria adwokacka oferuje kompleksową pomoc prawną, m.in. oferujemy: porady prawne, analizę dokumentacji, przygotowywanie projektów pism i umów, reprezentację na etapie przedsądowym, sądowym i egzekucyjnym. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi i Zgierzu. Wszystkie dane kontaktowe znajdziecie Państwo w zakładce kontakt

 

Słowa kluczowe: porady prawne Zgierz, odszkodowania adwokat Łódź, zadośćuczynienia, porady prawne Łódź, reprezentacja sądowa adwokat Łódź

Zobacz inne sprawy z kategorii > Odszkodowania i zadośćuczynienia
Dobrowolne ubezpieczenie Krzywy chodnik Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku Zadośćuczynienie dla osób najbliższych Pogryzienie przez psa rolnika a odszkodowanie Zadośćuczunienie za zmarłego w rodzinie Jakie szkody pokryje ubezpieczenie OC rolników Odszkodowanie i zadośćuczynienie za zmarnowany urlop Kto jest odpowiedzialny za stan chodnika? Utrata wartości nieruchomości - odszkodowanie Opodatkowanie odszkodowania i zadośćuczynienia Uszkodzenie jednej opony a konieczność wymiany obu Od kiedy naliczane są odsetki od zadośćuczynienia Kompensata dla ofiar przestępstw Utrata wartości pojazdu na skutek wypadku Odszkodowania Łódź Zgierz Ozorków Odszkodowanie nieopodatkowane PIT jako dochód Odszkodowanie powinno uwględniać VAT Szkoda wyrządzona przez dziecko Brak zapiętych pasów - wpływ na odszkodowanie i zadośćuczynienie Czy sprawca wypadku może domagać się zwrotu nawiązki, zadośćuczynienia od ubezpieczyciela? Pojazd zastępczy po szkodzie komunikacyjnej Jakie szkody obejmuje OC rolników? ­Zadośćuczynienie dla pośrednio poszkodowanych Odpowiedzialność hoteli