Jakie szkody obejmuje OC rolników?
kom: 723 639 158
Jakie szkody obejmuje OC rolników?
Czy z OC rolników można zlikwidować wszystkie szkody powstałe u rolnika? Jaki jest zakres ubezpieczenia obowiązkowego rolników? Czego OC rolników nie obejmuje?
Zgodnie z art. 51 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ubezpieczeniem OC rolników jest objęta odpowiedzialność cywilna rolnika oraz każdej osoby, która pracując w gospodarstwie rolnym w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej wyrządziła szkodę w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego.
Zakres podmiotowy ubezpieczenia OC rolników
Powyższy przepis określa zakres podmiotów, za których zachowania skutkujące powstaniem odpowiedzialności cywilnej odpowiedzialność ponosi zakład ubezpieczeniowy, z którym dany rolnik zawarł umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC rolników. Zakres ten, poza samym rolnikiem, obejmuje także każdą osobę, która pracując w gospodarstwie rolnym w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę, o ile zachowanie będące źródłem szkody pozostaje w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego.
Dodać w tym miejscu wypada, że jeżeli osoba pozostająca z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym, pracując w gospodarstwie rolnym wyrządzi szkodę, która będzie pozostawać w adekwatnym związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa rolnego, to skutki jej zachowania będą objęte zakresem odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w ramach ubezpieczenia OC rolnika.
Zakres przedmiotowy ubezpieczania OC rolników
W tym miejscu zwrócić należy uwagę, że w ubezpieczeniu OC rolnika inaczej niż to miejsce w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ustawodawca nie przewidział odpowiedzialności za zdarzenie w postaci samego tylko posiadania gospodarstwa rolnego. Dla zaktualizowania się odpowiedzialności cywilnej rolnika, pomiędzy posiadaniem przez niego gospodarstwa rolnego a zaistniałą szkodą musi zajść adekwatny związek przyczynowy.
Co oznacza związek szkody z posiadaniem gospodarstwa rolnego?
W w/w przepisie ustawodawca posługuje się sformułowaniem „szkoda związana z posiadaniem gospodarstwa rolnego”. Co to oznacza? Oznacza to, że ubezpieczenie OC rolników nie obejmuje wszelkiej odpowiedzialności cywilnej osób objętych ubezpieczeniem i że przedmiotem ubezpieczenia jest jedynie odpowiedzialność za szkody powiązane z posiadaniem gospodarstwa rolnego, co z kolei oznacza, iż ubezpieczyciel nie będzie odpowiadał za wszelkie szkody związane z inną sferą aktywności osoby ubezpieczonej, w tym za szkody związane z prowadzeniem przez ubezpieczonego innej działalności niż rolnicza, czy też ze sferą jego życia prywatnego.
Co istotne, dla samego przyjęcia odpowiedzialności ubezpieczyciela w postaci wyrządzenia szkody w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego nie jest wymagane, aby zdarzenie powodujące taką szkodę nastąpiło zawsze w przestrzennych granicach gospodarstwa rolnego objętego ubezpieczeniem OC. Decydujące znaczenie ma tu bowiem powiązanie funkcjonalne czynności wyrządzających szkodę z posiadaniem przez ubezpieczonego rolnika gospodarstwa rolnego, a nie sama przestrzenna lokalizacja zdarzenia prowadzącego do powstania szkody.
Skoro przepis art. 51 w/w ustawy mówi o objęciu ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej każdej osoby pracującej w gospodarstwie rolnym w okresie trwania ochotny ubezpieczeniowej, to nie ma znaczenia dla tej odpowiedzialności, czy wyrządzający szkodę wykonywał pracę odpłatnie, czy też była to nieodpłatna pomoc.
W art. 50 ust. 1 i art. 51 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. w/w ustawy mowa jest jedynie o „osobie pracującej w gospodarstwie rolnym rolnika". Nie przesądza się natomiast samego charakteru tej pracy w ujęciu formalnym i czasowym. Ryzyko związane z aktywnością osób zatrudnionych w gospodarstwie rolnym wyrządzenia przez nie szkody nie zależy, oczywiście, od charakteru tego zatrudnienia. Może to być zatrudnienie stałe, dorywcze, sezonowe, lub nawet jednorazowe. Nie ma przy tym znaczenia sama kwestia odpłatności.
Przykładowe czynności pozostające w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego wskazane w orzecznictwie sądów powszechnych - ogrzanie domu, jako miejsca zamieszkania rolnika, jego wypoczynku, prowadzenia wymaganej dokumentacji, itp. nie może być uznane tylko za sferę „prywatnej” działalności rolnika i dlatego zgodzić się należy z poglądem, że związane z nim czynności, w tym pozyskanie drewna na opał, są przejawem posiadania gospodarstwa rolnego (vide: wyrok SA w Białymstoku z 17.11.2016 r., I ACa 504/16).
Kolejny przykład: szkoda wyrządzona przy ścinaniu drzewa na więźbę dachową domu mieszkalnego rolnika wznoszonego w jego gospodarstwie rolnym jest szkodą pozostającą w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego w rozumieniu art. 51 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Sprawy odszkodowawcze adwokat Zgierz Ozorków Łódź
Nasza kancelaria adwokacka posiada wieloletnie doświadczenie w dochodzeniu różnego rodzaju odszkodowań oraz zadośćuczynień z różnych tytułów. Zapraszamy do naszej kancelarii adwokackiej celem weryfikacji zasadności Państwa roszczeń odszkodowawczych. Nasze kancelarie mieszczą się w Łodzi, Zgierzu, Ozorkowie.
Słowa kluczowe: sprawy odszkodowawcze, Łódź odszkodowania, Zgierz porady prawne, pomoc prawna Ozorków, dochodzenie odszkodowań Łódź