Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Odszkodowanie powinno uwględniać VAT

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Odszkodowanie dla leasingobiorcy powinno obejmować VAT

Sąd Najwyższy w swoim orzeczeniu z dnia 11 września 2020 r. (sygn. akt III CZP 90/19) przesącdził, że odszkodowanie dla leasingobiorcy z tytułu ubezpieczenia OC powinno obejmować również podatek VAT.

Odszkodowanie dla leasingobiorcy

Sąd Najwyższy musiał rozstrzygnąć, czy odszkodowanie z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych należne leasingobiorcy pojazdu, który po wypadku zlecił wykonanie naprawy uszkodzonego pojazdu, obejmuje podatek VAT. Dotyczyło to części, w której leasingobiorca nie może obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku zapłaconego. Dzieje się tak wtedy, gdy leasingobiorca ma prawo do odliczenia jedynie 50% podatku VAT od wydatków związanych z samochodem.

VAT musi zostać doliczony

W orzeczeniu stwierdzono, że odszkodowanie dla leasingobiorcy powinno obejmować VAT. Co jednak istotne, podatek od towarów i usług ujęty w kwocie odszkodowania będzie miał taki wymiar, jaki przysługuje leasingobiorcy do odliczenia. Mowa więc nie o całości, a tylko o 50% podatku.

Spokój leasingobiorcy

Nie zmienia to jednak faktu, że leasingobiorcy przyzwyczajeni są już do tego, że przy wydatkach na samochód przysługuje odliczenie VAT właśnie w 50%. Tymczasem ubezpieczyciele wypłacając odszkodowanie do tej pory jakby o tym zapominali. Orzeczenie Sądu Najwyższego zmienia więc teraz sytuację na korzyść leasingobiorców. Muszą oni jednak rzeczywiście ponieść wydatki na naprawę pojazdu i udokumentować to fakturą wystawioną właśnie na dane leasingobiorcy. Wskazuje to przy okazji, że w rozstrzyganym problemie to leasingobiorca, a nie leasingodawca, jest traktowany jak poszkodowany.

Pomoc w uzyskaniu odszkodowania powypadkowego Łódź Zgierz

Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu należnego odszkodowania czy zadośćuczynienia z tytułu wypadku komunikacyjnego? Zakład ubezpieczeń zaniżył bądź odmówił Ci wypłaty należnego odszkodowania? Skontaktuj się z naszą kancelarią adwokacką. Przeanalizujemy twoją sprawę i zaproponujemy Ci optymalne rozwiązania prawne.

 

Słowa kluczowe: odszkodowania adwokat Łódź, adwokat w Łodzi, adwokat Zgierz, porady prawne Zgierz, pomoc prawna Łódź, prawnik Zgierz, porady prawne

Zobacz inne sprawy z kategorii > Odszkodowania i zadośćuczynienia
Dobrowolne ubezpieczenie Krzywy chodnik Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku Zadośćuczynienie dla osób najbliższych Pogryzienie przez psa rolnika a odszkodowanie Zadośćuczunienie za zmarłego w rodzinie Jakie szkody pokryje ubezpieczenie OC rolników Odszkodowanie i zadośćuczynienie za zmarnowany urlop Kto jest odpowiedzialny za stan chodnika? Utrata wartości nieruchomości - odszkodowanie Opodatkowanie odszkodowania i zadośćuczynienia Uszkodzenie jednej opony a konieczność wymiany obu Od kiedy naliczane są odsetki od zadośćuczynienia Kompensata dla ofiar przestępstw Utrata wartości pojazdu na skutek wypadku Odszkodowania Łódź Zgierz Odszkodowanie nieopodatkowane PIT jako dochód Zakazana klauzula w polisie nie do zaakceptowania Szkoda wyrządzona przez dziecko Brak zapiętych pasów - wpływ na odszkodowanie i zadośćuczynienie