Odpowiedzialność za czynsz w lokalu
kom: 723 639 158
Odpowiedzialność za zapłatę czynszu w lokalu
Kto odpowiada za zapłatę czynszu w lokalu oraz za zapłatę innych należnych opłat? W jaki sposób bronić się w sprawach o zapłatę zaległego czynszu? Jaki jest termin przedawnianie roszczeń z tytułu zaległego czynszu? Jakie przepisy regulują kwestie dotyczące odpowiedzialności za zaległy czynsz?
Bardzo często zdarza się tak, że osoba wynajmująca lokal podpisuje umowę najmu tylko z jedną osobą wiedząc o tym, że w lokalu będzie zamieszkiwać więcej osób. Niekiedy jest jednak również i tak, że wynajmujący podpisując umowę najmu z jednym najemcą nie zdaje sobie sprawy, że w mieszkaniu będzie faktycznie zamieszkiwać więcej osób.
Co w sytuacji, gdy ta jedna osoba która podpisała umowę okazuje się osobą niewypłacalną bądź też nie można się z nią skontaktować? Co można zrobić w takiej sytuacji? Czy za należności związane z umową najmu odpowiadać będzie tylko i wyłącznie osoba określona w umowie najmu jako najemca? W jaki sposób i od kogo wynajmujący może dochodzić roszczeń związanych z opłatami za lokal?
Kto odpowiada za zapłatę czynszu?
Zgodnie z art. 6881 Kodeksu cywilnego, za zapłatę czynszu i innych należnych opłat odpowiadają solidarnie z najemcą stale zamieszkujące z nim osoby pełnoletnie. Odpowiedzialność osób, o których mowa powyżej ogranicza się do wysokości czynszu i innych opłat należnych za okres ich stałego zamieszkiwania.
Jak wynika z powyższe za długi z umowy najmu odpowiada nie tylko najemca. Jest to rozwiązanie z pewnością korzystne dla wynajmujących, ale niekoniecznie dla lokatorów, bowiem odpowiedzialność za zapłatę czynszu i innych należnych opłat związanych z umową najmu ponoszą solidarnie osoby pełnoletnie stale zamieszkujące z najemcą. Powyżej przytoczony przepis wprowadza z mocy ustawy solidarną odpowiedzialność określonych w nim osób fizycznych za dług najemcy lokalu.
Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, że odpowiedzialność za czynsz została powiązana z dwoma przesłankami tj. stałym zamieszkiwaniem osoby oraz jej pełnoletnością. Adwokat powinien zwrócić uwagę, że nie jest przy tym istotne, czy osoby współodpowiedzialne dysponują tytułem prawnym do lokalu (wywodzonym np. z umów podnajmu, czy użyczenia), czy też zamieszkują w lokalu nawet wbrew woli najemcy.
Za jakie należności odpowiadają lokatorzy?
Adwokat powinien zwrócić uwagę Klientom – na co słusznie wskazano uwagę w literaturze i orzecznictwie – że w w/w przepisie nie chodzi o odpowiedzialność za wszystkie należności, które stały się wymagalne w trakcie wspólnego zamieszkiwania, ale tylko o należności obliczone proporcjonalnie do czasu zamieszkiwania w danym lokalu.
Przyjmuje się, że okres objęty odpowiedzialnością osób stale zamieszkujących z najemcą lokalu nie może rozciągać się na czasookres zamieszkiwania w najętym lokalu przed osiągnięciem pełnoletności. Dlaczego tak się dzieje? Osoby niepełnoletnie pozostają przecież pod władzą rodzicielską albo opieką, co wpływa na określenie miejsca zamieszkania takich osób. W tym okresie możliwość samodzielnego decydowania o kwestiach związanych z pokrywaniem czynszu i innych opłat pozostaje z reguły poza wolą i często wiedzą tych osób.
Należy również dostrzec, że w/w regulacja ułatwiająca dochodzenie roszczeń od wszystkich osób mieszkających w lokalu działa na korzyść jedynie wynajmującego. Co to oznacza? Jeśli najemca zawarł umowę np. dostawy energii, wody, itd. to dostawcy tych świadczeń nie mogą skorzystać z regulacji komentowanego artykułu. Brak możliwości rozszerzania zakresu komentowanego artykułu na innych wierzycieli niż wynajmujący wynika z wyjątkowego charakteru tego przepisu. Ustawodawca wskazuje, że solidarna odpowiedzialność dotyczy czynszu i innych należności, tj. innych niż czynsz, ale przypadających, tak samo jak czynsz tylko wynajmującemu.
Solidarna odpowiedzialność lokatów
Odpowiedzialność za długi związane z umową najmu ma charakter solidarny. Oznacza to tyle, że wynajmującego nie interesuje kto jest winny powstania długów i w jakiej wysokości się do tego przyczynił. Wynajmujący może żądać pokrycia tych długów od dowolnej osoby odpowiedzialnej za długi. Wynajmujący może zatem pozwać wszystkich lokatorów łącznie, jednego z nich, bądź część z nich. Wynajmującego mieszkanie nie interesuje kwestia wewnętrznych rozliczeń pomiędzy tymi osobami.
Adwokat Łódź Zgierz - sprawy cywilne – sprawy o zapłatę
Kancelaria Adwokacka w Łodzi oraz w Zgierzu świadcząca pomoc prawną w zakresie szeroko rozumianego prawa cywilnego. Prowadzimy m.in. sprawy o zapłatę, sprawy o roszczenia z tytułu niewykonania bądź też nienależytego wykonania zobowiązania, sprawy dotyczące niewywiązania się z zawartych zobowiązań i wile innych. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w reprezentacji Klientów przed sądami powszechnymi i sądami administracyjnymi na obszarze całej Polski. Zapraszamy do kontaktu na naszą Kancelarią Adwokacką.
Słowa kluczowe: sprawy cywilne adwokat Łódź, adwokat w Zgierzu, odszkodowania adwokat Łódź, porady prawne Zgierz, porady prawne, adwokat sprawy cywilne, pomoc prawna