Okazanie dowodów rzeczowych na rozprawie
kom: 723 639 158
Sprowadzenie dowodów rzeczowych na rozprawę
Często w sprawach karnych w toku postępowania przygotowawczego zabezpieczanych jest szereg dowodów rzeczowych np. broń, jakaś dokumentacja, nośniki elektroniczne itp. Z zatrzymania takich dowodów rzeczowych najczęściej sporządzane są protokoły oględzin, które załączane są do akt sprawy, natomiast same dowody rzeczowe są przechowywane poza aktami. Czy istnieje zatem możliwość, aby taki dowód rzeczowy sprowadzić na rozprawę? W jaki sposób to zrobić?
Niekiedy może zachodzić potrzeba, aby sąd, ewentualnie strony, czy obrońca miał możliwość bezpośredniej styczności z zabezpieczonym w toku postępowania karnego dowodem rzeczowym. Zgodnie z art. 395 Kodeksu postępowania karnego, jeżeli nie stoją temu na przeszkodzie właściwości dowodów rzeczowych, sprowadza się je na salę rozpraw i udostępnia stronom, a w razie potrzeby - świadkom i biegłym.
Zasada bezpośredniości w postępowaniu karnym
Zacytowany przepis stanowi przejaw realizacji tzw. zasady bezpośredniości. Jak wskazał w jednym ze swoich orzeczeń Sąd najwyższy, nie ulega wątpliwości, że zasada bezpośredniości jest jedną z reguł przewidzianych w ustawie procesowej. Jej celem jest zapewnienie skutecznego dotarcia do prawdy. Znaczenie tej zasady precyzują trzy dyrektywy. Po pierwsze, konieczność oparcia się przede wszystkim na dowodach przeprowadzonych na rozprawie. Po drugie, powinność zetknięcia się że źródłami dowodowymi osobiście. Po trzecie zaś, wymóg przeprowadzenia w miarę możliwości dowodów pierwotnych.
Z powyżej zacytowanego przepisu wynika, że realizacja zasady bezpośredniości w tym konkretnym przypadku następuje to poprzez sprowadzenie dowodu rzeczowego na salę rozpraw, przez co następuje jego ujawnienie na rozprawie. Od zasady tej komentowany przepis przewiduje jednak wyjątek, gdy bezpośredniemu zapoznaniu się z dowodem rzeczowym stoją na przeszkodzie jego właściwości np. gabaryty.
Zasadą jest, że dowody rzeczowe, gdy pozwalają na to ich właściwości, załącza się po prostu do akt sprawy (vide: art. 217 § 3 k.p.k.) albo, gdy nie ma takiej możliwości organ procesowy przechowuje je poza aktami lub oddaje na przechowanie osobie godnej zaufania (vide: art. 228 § 1 k.p.k.).
Sąd może odstąpić od bezpośredniego zapoznania się z danym dowodem rzeczowym w sytuacji, gdy: sprowadzeniu go na salę rozpraw stoją na przeszkodzie jego właściwości (np. gabaryty), gdy zapoznanie się z nim przez pełny skład sądu napotyka znaczne trudności, strony wyrażą na to zgodę.
Jak wynika z brzmienia komentowanego przepisu oraz obowiązującej zasady bezpośredniości sąd ma obowiązek sprowadzenia dowodu rzeczowego na salę rozpraw, gdy jego właściwości nie stoją temu na przeszkodzie. Jednakże względy funkcjonalne uzasadniają stwierdzenie, że sąd powinien to uczynić tylko wówczas, gdy zapoznanie się z dowodem rzeczowym jest niezbędne dla prawidłowego rozpoznania sprawy.
Gdy nie jest to niezbędne, sąd może również zaniechać sprowadzenia dowodu rzeczowego na salę rozpraw, choćby jego właściwości nie stały temu na przeszkodzie. Za takim rozwiązaniem przemawia okoliczność, że w razie zatrzymania rzeczy mogącej stanowić dowód rzeczowy sporządza się na tą okoliczność protokół. Od tej czynności można odstąpić tylko wtedy, gdy rzecz załącza się do akt sprawy. W wypadku sporządzenia protokołu oględzin sąd może więc uznać, że jest to wystarczające źródło informacji o dowodzie rzeczowym.
Sprawy karne – obrona w sprawach karnych – Adwokat Łódź Zgierz
Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęk posiada wieloletnią praktykę w zakresie spraw karnych, karno skarbowych oraz spraw nieletnich. Reprezentujemy Klientów zarówno na etapie postępowania przygotowawczego, jak i przed sądami wszystkich instancji. Nasze usługi świadczymy na obszarze całej Polski. Osoby zainteresowane podjęciem współpracy z naszą Kancelarią Adwokacką zapraszamy do kontaktu.
Słowa kluczowe: sprawy karne adwokat Łódź, dobry obrońca Łódź, adwokat w Łodzi, porady prawne Łódź, prawo karne, obrona w sprawach karnych