Czy sprawca wypadku może domagać się zwrotu nawiązki, zadośćuczynienia od ubezpieczyciela?
kom: 723 639 158
Czy sprawca wypadku może domagać się zwrotu nawiązki/zadośćuczynienia od ubezpieczyciela?
W wyroku karnym wobec sprawców wypadków komunikacyjnych, sąd najczęściej orzeka o obowiązku naprawienia szkody poprzez środek karny w postaci nawiązki lub zadośćuczynienie. Czy w sytuacji, gdy sprawca zapłacił zasądzoną kwotę na rzecz pokrzywdzonego, to czy może domagać się jej zwrotu od ubezpieczyciela? Niniejszym artykułem postaram się odpowiedzieć na postawione pytanie: czy sprawcy wypadku komunikacyjnego należy się zwrot nawiązki od ubezpieczyciela z polisy OC, a także co zrobić, aby odzyskać zwrot nawiązki od ubezpieczyciela oraz co robić, gdy ubezpieczyciel odmawia zapłaty.
Czy istnieje możliwość zwrotu nawiązki z ubezpieczenia OC?
Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 13 lipca 2011 r., w sprwie o sygn. III CZP 31/11, ,,sprawca wypadku komunikacyjnego, wobec którego zastosowano środek karny polegający na obowiązku naprawienia szkody (art. 46 § 1 w związku z art. 39 pkt 5 k.k.), może domagać się od ubezpieczyciela – na podstawie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów – zwrotu świadczenia zapłaconego na rzecz pokrzywdzonego.’’
Powyższe oznacza, że w sytuacji, kiedy do zdarzenia drogowego doszło z udziałem pojazdu objętego ubezpieczeniem OC, to w razie zasądzenia przez sąd nawiązki/zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonego, sprawca ma prawo żądać od ubezpieczyciela zwrotu zapłaconej kwoty.
Co zrobić, aby odzyskać zwrot nawiązki od ubezpieczyciela?
W pierwszej kolejności należy wezwać ubezpieczyciela do zapłaty określonej sumy pieniężnej, która została już uregulowana przez sprawcę na rzecz pokrzywdzonego. Co istotne, aby wezwanie mogło przynieść planowany skutek w postaci zwrotu pieniędzy, należy precyzyjnie sformułować swoje żądanie i przedłożyć wszystkie niezbędne dokumenty.
Ubezpieczyciel odmawia wypłaty nawiązki – co robić?
Najczęściej w odpowiedzi na wezwanie do zapłaty zwrotu nawiązki/zadośćuczynienia, ubezpieczyciele powołują się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 21 grudnia 2006 r. sygn. III CZP 129/06, w której Sąd stanął na stanowisku, że ,,sprawca wypadku komunikacyjnego, od którego zasądzono nawiązkę na podstawie art. 46 § 2 i art. 48 k.k., nie może domagać się od ubezpieczyciela – na podstawie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów – zwrotu nawiązki zapłaconej pokrzywdzonemu. ‘’
Jednakże powyższa uchwała Sądu Najwyższego nie jest już aktualna, bowiem zastąpiła ją uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13 lipca 2011 r. w sprawie o sygn. III CZP 31/11, w której sąd przyznał prawo do zwrotu należnej kwoty z ubezpieczenia OC.
Co więcej żaden z przepisów regulujących ubezpieczenia obowiązkowe nie wyłącza odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkodę, gdy obowiązek zapłaty na rzecz pokrzywdzonego przez sprawcę ubezpieczonego pojazdu został orzeczony wyrokiem karnym.
W razie braku pozytywnej odpowiedzi na wezwanie, osoba wzywająca (sprawca wypadku) ma możliwość dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej. W związku z czym ubiegający się o zapłatę powinien przygotować pozew o zapłatę – jednakże zalecam zlecenie przygotowanie pozwu profesjonaliście, który dochowa wszystkich formalności i umotywuje pismo w jak najlepszy sposób.
Sprawy odszkodowawcze – adwokat Łódź Ozorków Zgierz
Zajmujemy się dochodzeniem odszkodowań i zadośćuczynień m.in. z tytułu wypadków komunikacyjnych. Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane podjęciem współpracy. Przeanalizujemy Państwa dokumenty i zaproponujemy możliwe rozwiązania prawne. Zapewniamy kompleksową obsługę spraw odszkodowawczych, poczynając od etapu postępowania likwidacyjnego, po etap sądowy, a także etap egzekucyjny.
Słowa kluczowe: sprawy karne Zgierz, adwokat Łódź, kancelaria adwokacka Łódź, adwokat w Zgierzu, porady prawne Ozorków, adwokat Ozorków