Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Odszkodowanie nieopodatkowane PIT jako dochód

Podkreślenie Adwokata

kom: 723 639 158

Odszkodowanie nieopodatkowane PIT jako dochód

Od lat istniały wątpliwości czy odszkodowanie stanowi dochód objęty podatkiem PIT. Najnowsza interpretacja Dyrektora KIS wyjaśnia tę kwestię – nie. Nie trzeba płacić PIT od odszkodowania.

Odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej została wydana na wniosek podatnika co do jednostkowej sytuacji. Matka podatnika zginęła w wypadku komunikacyjnym. Sprawca tego zdarzenia posiadał obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu od odpowiedzialności cywilnej (OC). Co za tym idzie, szkoda została zgłoszona do właściwego ubezpieczyciela. Wypłacił on z polisy sprawcy odszkodowanie oraz zadośćuczynienie, a także zwrot kosztów pogrzebu.

Zdaniem podatnika kwoty jednak zaniżono w kontekście krzywdy i szkody, która wynikała ze śmierci jednej z najbliższych mu osób. Z tego powodu odwołał się od decyzji ubezpieczyciela i po dalszych negocjacjach zawarł z nim ugodę.

Wątpliwości podatkowe

Ubezpieczyciel wypłacił zadośćuczynienie, uwzględniając krzywdę, ból, cierpienie i koszty pogrzebu matki podatnika. Pieniądze trafiły na rachunek bankowy żony podatnika, którego on sam jest współwłaścicielem.

Wówczas podatnik miał wątpliwości co do tego, czy odszkodowanie i zadośćuczynienie podlegają objęciu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT) czy też nie. Jego zdaniem podlegają one pod zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 4 pkt 1 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 2019 nr 0 poz. 1387). Chciał się jednak upewnić, czy ma rację i w związku z tym wystąpił do Dyrektora KAS o wydanie interpretacji.

Podsumowując, Dyrektor KIS potwierdził, że stanowisko podatnika jest jak najbardziej prawidłowe. Z podatku PIT zwalnia się bowiem środki uzyskane z ubezpieczeń tak majątkowych, jak i osobistych. 

 

Dochodzenie odszkodowań - Kancelaria adwokacka Łódź

Zapewniamy kompleskową pomoc prawną w sprawach z zakresu dochodzenia odszkodowań i zadośćuczynień. Zapraszamy do kontaktu, celem omówienia Państwa sprawy i wskazania możliwych rozwiazań prawnych. Nasze kancelarie adwokackie mieszczą się w Łodzi oraz w Zgierzu. 

 

Słowa kluczowe: adwokat Łódź, adwokat Zgierz, odszkodowania Łódź, kancelaria adwokacka Łódź, porady prawne Łódź, dochodzenie odszkodowań

Zobacz inne sprawy z kategorii > Odszkodowania i zadośćuczynienia
Dobrowolne ubezpieczenie Krzywy chodnik Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku Zadośćuczynienie dla osób najbliższych Pogryzienie przez psa rolnika a odszkodowanie Zadośćuczunienie za zmarłego w rodzinie Jakie szkody pokryje ubezpieczenie OC rolników Odszkodowanie i zadośćuczynienie za zmarnowany urlop Kto jest odpowiedzialny za stan chodnika? Utrata wartości nieruchomości - odszkodowanie Opodatkowanie odszkodowania i zadośćuczynienia Uszkodzenie jednej opony a konieczność wymiany obu Od kiedy naliczane są odsetki od zadośćuczynienia Kompensata dla ofiar przestępstw Utrata wartości pojazdu na skutek wypadku Odszkodowania Łódź Zgierz Odszkodowanie powinno uwględniać VAT Zakazana klauzula w polisie nie do zaakceptowania Szkoda wyrządzona przez dziecko Brak zapiętych pasów - wpływ na odszkodowanie i zadośćuczynienie