Adwokat Łódź, Zgierz - Piotr Sek

Wyrok łączny - przepisy przejściowe

Podkreślenie Adwokata

723 639 158

Ponowny wniosek o wydanie wyroku łącznego w związku ze zmianą przepisów

Co w sytuacji, gdy mamy kilka prawomocnych wyroków karnych skazujących, które musimy po kolei odbyć? Czy jest jakiś sposób, aby zmniejszyć łączny wymiar poszczególnych kar? Czy trzeba odbyć wszystkie kary osobno? Co to jest wyrok łączny? Czy można ponownie wnioskować o wydanie wyroku łącznego? Zmiana przepisów o karze łącznej, a ponowny wniosek o wydanie wyroku łącznego. Czy można stosować nowe przepisy o karze łącznej do skazań zapadłych przed dniem nowelizacji?


Co to jest wyrok łączny?

Możliwość wydania wyroku łącznego może przydać się w sytuacji, gdy dana osoba ma na koncie kilka wyroków karnych, co najmniej dwa. Może bowiem okazać się, że kara orzeczona w wyroku łącznym będzie sumarycznie mniejsza, niż w sytuacji odbywania kolejno poszczególnych kar z osobna. Inaczej mówiąc, sąd wydając wyrok łączny zazwyczaj jako karę łączną orzeka karę niższą niż suma kar. Nie jest to jedyny plus takiego rozwiązania. Przykładowo jeżeli w wyniku wydania wyroku łącznego uzyska się karę pozbawienia wolności do 12 miesięcy będzie zachodziła ustawowa możliwość złożenia do sądu wniosku o odbycie tejże kary w systemie dozoru elektronicznego.

Brzmienie art. 85 Kodeksu karnego - sąd orzeka - przesądza o tym, że zawsze orzeczenie kary łącznej – o ile zaistnieją wszystkie w tym przepisie określone warunki – jest obowiązkiem, a nie uprawnieniem sądu. A zatem, cofnięcie wniosku o wydanie wyroku łącznego, czy też jego modyfikacja w żaden sposób nie wiąże Sądu, gdyż w tym przedmiocie jest on zobowiązany orzekać z urzędu.

Zmiana przepisów w zakresie wyroku łącznego.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 20 lutego 2015r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (DZ. U. z 2015r., poz. 396), przepisów rozdziału IX ustawy, o której mowa w art. 1 – czyli Kodeksu karnego - w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie stosuje się do kar prawomocnie orzeczonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, chyba że zachodzi potrzeba orzeczenia kary łącznej w związku z prawomocnym skazaniem po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.

Zauważyć należy, że w/w przepis art. 19 ust. 1 ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw uregulował kwestię tzw. intertemporalną, to jest wyłączył zastosowanie przepisów rozdziału IX Kodeksu karnego w brzmieniu nowym, a więc przepisów dotyczących tych nowych zasad orzekania kary łącznej, do spraw w których połączeniu podlegałby wyłącznie kary prawomocnie orzeczone przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej. 

 

Przepisy Intertemporalne w zakresie wyroku łącznego.

Co to oznacza? Oznacza to tyle, że przepisy art. 85 i następne Kodeksu karnego w nowym brzmieniu – które obowiązuje od 1 lipca 2015 r. - nie mają zastosowania w w sytuacji, gdy wniosek o wydanie wyroku łącznego obejmuje skazania, które zostały orzeczone przed 1 lipca 2015r. Jeżeli w momencie procedowania nad wnioskiem o wydanie wyroku łącznego z karty karnej nie wynika, że po dniu 1 lipca 2015r. zapadł wobec skazanego nowy wyrokach, to wówczas stosujemy stare zasady w orzekaniu wyroku łącznego.

Jeżeli zatem skazany złożył już w przeszłości wniosek o wydanie wyroku łącznego i sąd nie połączył wszystkich wyroków, to sam fakt, że aktualne przepisy dawałyby taką możliwość nie uprawnia sądu do połączenia tych wcześniej niepołączonych wyroków z uwagi na brzmienie przepisów przejściowych. W takiej sytuacji zachodzić będzie powaga rzeczy osądzonej, bowiem sytuacja prawna skazanego nie ulega w żaden sposób zmianie po wydaniu pierwszego prawomocnego wyroku łącznego, a zatem postępowanie trzeba będzie wówczas umorzyć.

 

Słowa kluczowe: sprawy karne adwokat Łódź, karnista adwokat Łódź, porady prawne Łódź, adwokat Zgierz, adwokat w Łodzi, prawo karne adwokat Łódź